Do zjazdu A3C pozostało
Zjazd trwa :D

Szarza 3 kompanii 1 pulku czolgow. 10.08.1944

Masz pytanie do nas? Pytanie w sprawie społeczności? Pisz tutaj.

Szarza 3 kompanii 1 pulku czolgow. 10.08.1944

Postprzez Eilian » 13 lis 2019, o 21:03

Zwracam sie z uprzejma prosba o udostepnienie mi materialow dotyczacych szarzy 3 kompanii 1 pulku czolgow po dowodztwem sw.p. ppor. Roscislawa Tarajmowicza na niemieckie pozycje w rejonie cegielni.

Celem zgromadzenia danych jest odtworzenie przebiegu operacji czolgow o nr bocznym 130, 131, 133, 134, 135,136 od przeprawy az do konca dzialan bojowych tamtego dnia.

Interesuje szczegolnie interesujace mnie aspekty to.

1 Topografia terenu z tamtego dnia, Szeczegolnie istotne sa dla mnie zdjecia lotnicze oraz mapy z tamtgo okresu. Czy oprocz wzgorza wiatracznego znajdowaly sie w rejonie dzialan bojowych inne wzniesienia?

2. Zalesienie, polozenie budynkow i stopien ich zniszczenia,

3. Mozliwie dokladne dane na temat oddzialow dyw. panc. sp. "Herman Göring" znajdujacych sie w okolicy cegielni

4. (Prawdopodobna?) Lokalizacja (zamaskowanego?) stanowiska ogniowego z ktorego oddano strzaly do czolgow ppor Tarajmowicza. A takze znany, (lub przypuszczalny) stan ilosciowy i jakosciowy, sil n-pla umieszczonych w zasadzce (czolg/czolgii Pzkpfw V Panther? Pzkpfw VI Tiger?).

5. Czy mozliwe jest oszacowanie odleglosci z ktorej oddano pierwszy i ostatni strzal?

Celem zebrania danych jest mozliwie dokladne odtworzenie zdarzen z dnia 10.04.1944 i przygotowanie odpowiedniej misji.

Dlaczego mnie to frapuje? Obejrzalem sobie pare materialow na temat tego natarcia. Wiem ze dosc dokladnie opisuje je Przymanowski, ale jescze nie dopadlem jego ksiazki. Co jest takie ciekawe?

6 czolgow 3 Kompanii rusza do natarcia na nierozpoznane pozycje niemieckie w cegielni niedaleko wsi Studzianki. Zajmuja dogodna pozycje ogniowa i udaje im sie zaskoczyc i zniszczyc 5 wozow Pzkpfw IV. Pozostale pojazdy niemieckie wycofuja sie. Sukces. Teraz jednak polskie pojazdy maja przed soba otwarty teren. Tarankiewicz rozwija kolumne w tyraliere (wszystkie pojazdy maja radio) i podejmuje decyzje o pokonaniu przeszkody terenowej jednoczesnym skokiem calej sekcji....

Zniszczone zostaja wszystkie 6 czolgow, Wszyskie trafienia znajduja sie z prawej strony pojazdow. Lacznie 13 trafien (pelna penetracja). Historycy twierdza, ze to prawdopodobnie dzielo 1 - gora 2 Panther. Mam co do tego powazne watpliwosci. 13 trafien do grupy ruchomych (manewrujacych?) celi, poruszajacych sie w poprzek celownika. Z czolgu ktory potrafi oddac 6-7 strzalow w ciagu pierwszej minuty, a potem nie wiecej niz 3-4 strzaly na minute? Zakladajac ze byly to dwie pantery jak twierdza historycy, to oznacza to, ze polskie czolgi musialy sie znajdowac w celownikach przez minute, a niemcy nie spudlowali przy tym ani razu...

Nie ukrywam, ze chcialbym odegrac to wszystko przy waszej pomocy.

Z powazaniem
Eilian
Ostatnio edytowano 15 lis 2019, o 19:46 przez Eilian, łącznie edytowano 1 raz
Obrazek
Eilian
St Szeregowy
St Szeregowy

Re: Szarza 3 kompanii 1 pulku czolgow. 10.08.1944

Postprzez Mimir » 14 lis 2019, o 22:32

Prawdę mówiąc nie jest to dobre miejsce na poszukiwanie tego typu szczegółowych informacji. Prędzej szukałbym informacji w regionalnych kronikach tudzież jakichś zbiorach historycznych, albo udał się na fora stricte historyczne, z których jedno popularniejsze jest naprawdę solidne. Warto także byłoby spojrzeć na mapy z tamtego okresu, radzieckie pewnie się znajdą. Swego czasu interesowałem się tego typu mapami, i jak się okazało swego czasu przez okres jednego dnia podczas walk o Wał Pomorski linia frontu stanęła mniej-więcej 500 metrów od domu rodzinnego. Natomiast nawiązując do misji - trudno oprzeć scenariusz nawet najbardziej oddanej walki w stu procentach ze względu na aspekt losowości.
Obrazek
Mimir
St Szeregowy
St Szeregowy

Postprzez Shock » 15 lis 2019, o 05:50

Czesław Grzelak, Henryk Stańczyk, Stefan Zwoliński: Armia Berlinga i Żymierskiego, wyd. Neriton, Warszawa 2002

E. Kospath-Pawłowski, Chwała i zdrada – Wojsko Polskie na Wschodzie 1943-1945, wyd. Inicjał Andrzej Palacz, 2010

Kacper Śledziński: Tankiści. Prawdziwa historia Czterech pancernych, wyd. Znak, Kraków, 2014
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Shock
Generał brygady
Generał brygady
Karts DLCHelicopters DLCMarksman DLC

Postprzez Eilian » 15 lis 2019, o 19:44

Dziekuje pieknie.

Juz napisalem do odpowiedniego skansenu i muzeum z prosba o uzupelnienie i zweryfikowanie tresci zawartych w ksiazce Przymanowskiego. Moze wyjdzie z tego cos ciekawego
Obrazek
Eilian
St Szeregowy
St Szeregowy

Powrót do Pytania i odpowiedzi