Do zjazdu A3C pozostało
Zjazd trwa :D

Poradnik dla Dowódców Operacji

Zbiór poradników.
Posty: 4 • Strona 1 z 1

Poradnik dla Dowódców Operacji

Postprzez psycho L » 3 wrz 2014, o 07:17

Poradnik dla osób zainteresowanych slotem Dowódca Operacji.

Poradnik został w całości napisany przez moją osobę - psycho L.
Interesuje się wojskiem i militariami ale nie jestem i nigdy nie byłem żołnierzem.
Moja wiedza opiera się na doświadczeniu w organizacji grup zarówno w świecie wirtualnym jaki fizycznym.
Jeżeli chodzi o doświadczenie w naszej grupie rozegrałem ponad 50 operacji jako Dowódca Operacji i prawie 50 jako Dowódca Drużyny.
Poniższy materiał zawiera informacje na temat samej organizacji przebiegu operacji.
Jest zachętą do zgłębienia zagadnienia i informacją dla zainteresowanych osób iż poszukuje osób z którym chciałbym stworzyć grupę Dowódców Operacji. Oczywiście można z tego poradnika korzystać w każdej chwili, co nie znaczy że jest on obowiązkowy. Nic w grupie się nie zmienia, jest to sugestia i ogłoszenie, mam nadzieje że znajdą się chętni.

Poradnik ZAWIERA informacje dotyczące:
- przygotowania się jako Dowódca Operacji
- segregacji informacji
- proste uwagi i częste błędy Dowódców Operacji
Poradnik NIE ZAWIERA:
- informacji na temat taktyk
- sposobów i przykładów planowania przez dowódce operacji
- procedur wojskowych (było by to niewykonalne technicznie i czasowo tak jak np. profesja RTO)
- szczegółów technicznych dotyczących dowodzeniem oddziałami i wyznaczaniem im zadań
1. Na czym polega Dowodzenie Operacją
Rozegranie misji na tym slocie składa się z dwóch etapów - części teoretycznej oraz praktycznej.
Teoria jest to przygotowanie się HQ przed rozegraniem misji, czyli zapoznanie się z wytycznymi od MissonMaker'a, nakreślenie planu operacji oraz przygotowanie notatek. Można to zrobić w dowolnym momencie przed misją, zrobienie takich notatek zwykle nie zajmuje więcej niż 15minut.
Praktyka zaczyna się od godziny rozpoczęcia misji zaraz po sprawdzeniu obecności. Pierwszym etapem jest briefing na którym w sprawny i jasny sposób trzeba przekazać dowódcom oddziałów jaki jest plan. Drugi etap następuje zaraz po wczytaniu się misji gdzie musimy umożliwić zrozumiałą komunikację między oddziałami, rozwiązywać w przemyślany sposób ich problemy oraz dostosowywać taktykę do sytuacji, a wszystko to zachowując Role Play.
Wskazanym jest aby Dowódca Operacji opisał wydarzenia po misji, gdyż jest to osoba która najlepiej wie jakie były rozkazy. Należy pamiętać aby robić to w sposób obiektywny i przemyślany - po prostu nie wywołując afery.

Uwaga:
Nie każdy nadaje się na slot Dowódcy Operacji, aby dobrze dowodzić potrzebne Ci są:
- dobra dykcja oraz charyzma
- umiejętność dobrego planowania
- kreatywność, opanowanie oraz umiejętność pracy w zespole
- minimalna wiedza na temat wojska oraz procedur w nim panujących


2. Start - konsultacja z MissonMakerem.
Jeżeli MissonMaker nie podał na forum lub w opisie wystarczających informacji powinieneś wystosować do niego PW na dzień lub dwa przed misją z prośbą o tekst briefingu, który gracze będą czytać na mapie.

Dodatkowo jeżeli w briefingu nie jest to stwierdzone to dopytać o:
- informacje o przydzielonych pojazdach
- informacje o wyposażeniu danych jednostek
- informacje lub mapkę rozkładu sprzętu w bazie
- informacje lub mapkę o celach misji
- zrzut ekranu mapy misji
- uwagi od MissonMakera

Uwaga:
Pamiętaj że jeżeli chcesz naprawdę się dobrze bawić to nie pytaj MissonMaker'a o sprawy związane z wrogami, nie ciągnij go za język bo i tak nie powinien Ci nic powiedzieć. Konsultujesz się z MM tylko po to abyś mógł sporządzić notatki na podstawie których przedstawisz Briefing i z których będziesz mógł korzystać podczas trwania misji. Jeżeli MM chciał wam coś podpowiedzieć to na pewno zawrze to w Briefingu lub jako hint w trakcie misji.


3. Przygotowanie notatek.
Jako HQ musisz wiedzieć ilu masz ludzi, na jakich są radiach, czym dysponują, ilu straciliśmy i jak się nazywają.
Podczas operacji niema czasu na to aby ustalać, bądź przypominać sobie który oddział ma jaki sprzęt. Koniecznie musisz zrobić to przed misją, to w ile minut wyrobi się HQ z briefingiem decyduje o tym jak szybko zaczniemy grać.

Przykładowo twoje notatki powinny zwierać następujące informacje:
- wszystkie połączenia radiowe
- nazwy oddziałów, ich dowódców oraz specjalizacja
- liczebność oddziałów
- wszystkie pojazdy
- specjalizacje indywidualne np. AA, AT
- zarys planu działania

Przykładowy zarys notatki ze skróconymi informacjami na temat oddziałów:
#1 Piechota
(#1 / #2)(Szturm 10os.) Alfa - nickdowódcy1 (AT)(MG)
(#1 / #3)(Szturm 10os.) Bravo - nickdowódcy2 (AA)(MG)
#2 Pancerni
(#2 / #4)(Leopard) Niedźwiedź - nickdowódcy3
(#2 / #5)(Leopard) Tygrys - nickdowódcy4
#3 Lotnictwo
(#3 / #6)(Mi-24) Orzeł - nickpilota1
(#4 / #7)(Mi-24) Sokół - nickpilota2


To w jaki sposób wykonasz te notatki, w jaki sposób rozdzielisz radia oraz pojazdy zależy już tylko od Ciebie. Grunt żebyś był przygotowany i miał przemyślany układ komunikacji oraz plan działań.

4. Briefing na mapie
a) Zaraz po sprawdzeniu listy jest czas tylko dla Dowódcy Operacji, gdy gracze zajmą sloty pierwsze co robią po załadowaniu się do misji to czytają briefing od MM. Wykorzystaj ten czas i od razu zacznij nanosić przemyślane wcześniej markery na mapę. Jeżeli niema rozpisanego radia, poproś kogoś aby to zrobił podając mu kanały dla drużyn przed misja.

Na początek powinieneś umieścić na mapie informacje dotyczące:
- kanałów radia
- stacjonowania/przemieszczenia się drużyn
- inne przydatne informacje

b) Jak wszyscy przeczytają briefing zaczyna się twój czas, w którym tłumaczysz jak rozegramy tą misje. W tej części musisz popisać dużą charyzmą i dobrą dykcją. Czasu jest mało dlatego dla ułatwienia powinieneś przed misją przygotować sobie w kolejność podpunkty, które będziesz rozwijał. Pamiętaj że chronologiczne i konkretne przekazywanie informacji danym dowódcom po kolei, znacznie wpływa na przejrzystość planu. Staraj się przedstawić plan operacji i sektory w których będą działać drużyny, unikaj wyznaczania konkretnych pozycji, dowódca drużyny będąc na miejscu sam najlepiej stwierdzi jak powinien rozstawić oddział lub jaką pozycję zająć.

Zależnie od misji powinieneś omówić następujące rzeczy:
- objaśnienia podziału kanałów radia
- przydział pojazdów i zaopatrzenia
- objaśnienia markerów na mapie
- plan działania oraz taktykę dla każdej drużyny
- zadania oraz cel misji
- pierwsze rozkazy dla dowódców
- informacje logistyczno-zaopatrzeniowe

c) Briefing zależnie od wielkości i stopnia skomplikowania misji nie powinien być dłuży niż 10-20minut, jeżeli widzisz że jest 20:25 to powinieneś czym prędzej kończyć. Nie daj się przekonywać na zmianę taktyki, nie dość że podkopiesz swój autorytet to jeszcze wprowadzi to niepotrzebny zamęt (chyba że zmiana wynika ze względów mechaniki misji lub propozycja jest naprawdę godna uwagi). Jeżeli zaczną się głupie pytania to znaczy że niema już o czym gadać i trzeba startować misje. Musisz wiedzieć że jeżeli dobrze się przygotujesz do misji, wszystko wytłumaczysz podczas swojego wykładu, to rzadko się zdarza żeby ktokolwiek miał jakieś pytania lub chciał coś zmieniać. Dowódcy dobrze poinformowani mają dużo większe morale i rwą się do walki.

Uwaga:
Zawsze staraj się omawiać wszystko konkretnymi i czytelnymi sposobami. To nie są twoje propozycje, to są twoje rozkazy!
Nie trać czasu na omawianie rzeczy które mogą się wydarzyć, skup się na tym co wiadomo i pozostaw dowódców oddziałów bez wątpliwości co do tego co mają robić. W niektórych misjach sytuacja często dynamicznie się zmienia, dlatego niema sensu dywagować i zgadywać na briefingu.

5. Pierwszy etap w grze
Zaraz po załadowaniu się gry, wyślij swojego RTO po radio. Na początku misji często panuje wielki chaos, na szczęście tym razem nie dotyczy on Ciebie. To jest czas dla dowódców oddziałów, aby się przezbroili, wykonali radiocheck wśród swoich ludzi i zmobilizowali do pełnej gotowości.
Zwykle zajmuje to jakieś 10-15minut, wykorzystaj ten czas aby znaleźć odpowiednie dla siebie miejsce, jeżeli MM nie zadbał o porządną kryjówkę dla HQ musisz ją znaleźć sam.
Szukaj miejsc wysoko położonych lub budynków z piętrami, przykładowo wieża kontrolna na lotnisku świetnie się nadaje na HQ, każdy z radiem może być na innym piętrze dzięki czemu jest możliwe komfortowo słuchać komunikatów na radiu oraz rozmawiać bezpośrednio z innymi RTO. Jako HQ zwykle nie potrzebujesz broni, jeżeli schowasz ją do plecaka znacznie ułatwi to innym graczom rozpoznawanie Ciebie jako Dowódce Operacji dzięki czemu będą mogli lepiej i szybciej reagować na twój wysoki stopień.
Kiedy wszystko się uspokoi upewnij się że:
- masz łączność ze wszystkimi drużynami
- wszyscy potwierdzili gotowość czyli przezbroili się i nie mają problemów
- zezwoliłeś wszystkim na rozpoczęcie operacji czyli np. opuszczenie bazy czy start kolumny

Uwaga:
Pamiętaj że twoim najważniejszym zadaniem, jest sprawna komunikacja. Koniecznie znajdź miejsce w którym nikt nie będzie zagłuszał Ciebie lub twojego RTO. Startujące lotnictwo lub trajkoczące oddziały naprawdę potrafią przeszkodzić. Dodatkowo niektórzy żołnierze widząc Cie, będą podchodzić i obrzucać się przypadkowymi pytaniami łamiąc łańcuch komunikacyjny.

6. Pierwsze komunikaty po rozpoczęciu operacji.
Kiedy tylko zaczną się pierwsze pytania i informacje od dowódców drużyn reaguj szybko i profesjonalnie, od tego momentu zaczyna się pełna współpraca z twoim RTO oraz rozmówcą. Zwracaj uwagę swoim RTO oraz rozmówcom jeżeli przekazują niezrozumiałe, nieregulaminowe komunikaty. Twoją rolą jest aby udzielać odpowiedzi zanim przyjdzie następne pytanie, ilość komunikatów, informacji i pytań na kanale HQ bywa ogromna. Nie reaguj pochopnie i agresywnie, twoja agresja udzieli się wszystkim oddziałom, bądź cierpliwy do granic wytrzymałości.
Jako HQ często nie masz pełnego obrazu jak wygląda pole bitwy i co spowodowało spowolnienia. Zrozumiesz to kiedy obejrzysz nagrania z kamer oddziałów w misjach których byłeś dowódcą operacji, drużyny napotykają wiele różnych przeszkód i nie wszystko wynika z głupoty bądź braku zrozumienia rozkazu czy nawet jego świadomego złamania. Bądź tolerancyjny ale stanowczy, nie daj sobie wejść na głowę.

Uwaga:
Bardzo często błędem na radiu są zbyt długie komunikaty, zarówno ty jak i twoi rozmówcy powinniście dbać o zwięzłe ale czytelne przekazywanie informacji. Jeżeli musisz już wydać wiele poleceń na raz, zrób to na raty potwierdzając iż rozmówca odebrał polecenia. Jeżeli są jakieś zakłócenia bądź nie rozumiesz sensu wypowiedzi, rzuć krótkie - "komunikat nieczytelny".

7. Kontynuacja misji w środkowej fazie
Po pierwszym zadaniu lub szturmie często sytuacja się bardzo uspokaja, jeżeli jest cisza na radiu to znaczy że misja wygasa. Nie dopuść do tego aby się tak stało, dbaj żeby oddziały były cały czas aktywne i miały coś do roboty. Dowódca drużyny musi mieć zadanie które realizuje, dzięki czemu jego oddział się nie nudzi. Niestety ale nie zawsze oddziały przekazują swój status, dlatego często pytaj o raport sytuacyjny od oddziałów. W sytuacji gdy jeden z mniej ogarniętych zespołów powoduje że wszyscy stoją, nie bój się oddelegować taką drużynę na koniec kolumny lub od wykonywanego zadania. Czasami, wymiana słabego ogniwa potrafi odblokować misję.

Uwaga:
Naturalną rzeczą jest iż jako Dowódca Operacji chce zachować oddziały blisko siebie dla większej siły ognia. Niestety ale np. przy ataku czasem warto zrezygnować z którejś z drużyn która się spóźniła lub ma problemy techniczne. Morale żołnierzy są nieocenione i mogą przewyższyć wartość siły ognia. Jeżeli pozwolisz na to aby oddziały się nudziły, nie będą już tak zapaleni i skuteczni jak podczas nieustannego działania.


8. Ostatnia faza misji
Bardzo ważnym elementem dowodzenia jest wiedza o stratach jakie poniosły oddziały, pozwala to dokonywać szybkich przegrupowań oraz dostosować odpowiednią taktykę do sytuacji. Wyznacz nowe zadania i rozrysuj nowe markery jeżeli jest taka potrzeba, odświeżenie sytuacji bardzo często dobrze wpływa na morale oddziałów. Warto też przypomnieć jakie są cele misji, po kilku godzinach niektórzy są już na tyle zmęczeni że naprawdę nie ogarniają.
Pamiętaj że w późniejszej fazie rozgrywki oddziały mogą znacznie oddalić się od HQ co może spowodować problemy w komunikacji na radiu, bardzo często będziesz musiał wyznaczyć FOB do którego przemieścisz się w odpowiednim momencie.
Jeżeli wykonaliście wszystkie zadania a oddziały nie są od siebie w przesadnie dużej odległości, zbierz wszystkich w jedno miejsce. Podziękuj oddziałom za misje i wykonaj zdjęcie pamiątkowe.


Poszukuje osób zainteresowanych stworzeniem grupy Dowódców Operacji
Osoby chętne proszone są o wysłanie PW na moja skrzynkę wiadomości na forum.


Jeżeli uda się zebrać kilka osób zainteresowanych tym zagadnieniem, pierwszymi działaniami jakie podejmiemy będą:
- stworzenie procedur dowodzenia operacją
- stworzenie materiałów szkoleniowych dla DO w formie pisemnej
- stworzenie misji oficjalnych na których DO będą egzaminowani
- nawiązanie współpracy z MM w celu usprawnienia dowodzenia operacjami
- nawiązanie współpracy z innymi dziedzinami A3C jak - RTO, DD, LOTNICTWO w celu ujednolicenia procedur przekazywanych na szkoleniach oraz wykorzystywanych w misjach
psycho L
Avatar użytkownika

Posty: 206
Dołączył(a): 9 wrz 2013, o 13:56

Re: Poradnik dla Dowódców Operacji

Postprzez Mejker » 3 wrz 2014, o 07:35

Poradnik cholerenie przydatny. Jest awesome :!: :!: :!: :!: :!: :!: :!:

Przyda sie ludziom, którzy już dowodza bo napewno tutaj jest cos co uświetni ich poczynania. MOzei jakis nowy czlonek po przeczytaniu tego znajdzie w sobie instynkt dowódcy i bedzie na tej funkcji dobrze ogarnial.

PS.
We want more Psychol !
Mejker
Avatar użytkownika

Posty: 206
Dołączył(a): 26 lis 2013, o 00:04
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Poradnik dla Dowódców Operacji

Postprzez DaWiD96 » 3 wrz 2014, o 13:05

Dobry poradnik!
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
DaWiD96
St Plutonowy
Avatar użytkownika
St Plutonowy

Posty: 1535
Dołączył(a): 10 cze 2013, o 14:09
Lokalizacja: Kępno (Wielkopolska)

Re: Poradnik dla Dowódców Operacji

Postprzez MrHolo » 3 wrz 2014, o 14:03

Może tak ja się kiedyś zapiszę na dowódcę? A co, zaszalejmy! ;)
MrHolo
Avatar użytkownika

Posty: 127
Dołączył(a): 9 mar 2014, o 15:23
Lokalizacja: Katowice


Posty: 4 • Strona 1 z 1

Powrót do Poradniki

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość