Odzysk danych z dysku

Masz problem? Ten dział jest dla ciebie.

Odzysk danych z dysku

Postprzez kioto2 » 10 cze 2021, o 12:07

Panowie dysk zewnętrzny odmówił mi posłuszeństwa w zasadzie z dnia na dzień, wcześniej nie było żadnych sygnałów, że coś się sypie. Komp nie rozpoznaje dysku, nie ma do niego dostępu, po dłuższym "kręceniu" pokazuje info, że należy dysk sformatować. Polecicie jakiś software, żeby dane odzyskać, ewentualnie co proponujecie w tej sytuacji, żebym jakiejś głupoty nie zrobił i nie stracił danych przez jakieś nieprzemyślane działanie.
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
kioto2
St Plutonowy
St Plutonowy
Karts DLCHelicopters DLCMarksmen DLCJets DLCLaws of War DLCTac-Ops DLCTanks DLCApex DLCContact DLCArt of War DLCGlobal Mobilization DLCS.O.G. Prairie Fire DLC

Re: Odzysk danych z dysku

Postprzez Jonny » 10 cze 2021, o 13:45

Jeśli są to jakieś dane warte dla ciebie dużo to nic nie kombinuj tylko znajdź firmę która zajmuje się odzyskiwaniem danych, tylko z tym wiążą się spore koszta. Jeśli natomiast chcesz sam spróbować to znajdz jakiś dobry program do tego co akurat potrzebujesz. Jest ich na rynku w chuj i często dają darmowe 30 dni. Jeśli żaden soft nic nie znajdzie nie pomoże to został tylko 1 sposób bo jeśli to jest wada mechaniczna to ni ma chuja że naprawisz sam.
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
Jonny
St Sierżant Sztabowy
St Sierżant Sztabowy
Karts DLCHelicopters DLCMarksmen DLCJets DLCLaws of War DLCTac-Ops DLCTanks DLCApex DLCContact DLCArt of War DLCGlobal Mobilization DLCS.O.G. Prairie Fire DLC

Postprzez Sarlack » 10 cze 2021, o 21:04

kioto sa 3 mozliwosci ktore mozesz sprobowac:
1. Odeslac dysk do firmy zajmujacej sie odzyskiem danych (jest jedna w Wawie nazywa sie Kroll Ontrack, ale to kosztuje w chuj siana, nie polecam)
2. jesli to uszkodzenie sektora rozruchowego i poznikaly tylko partycje da sie odzyskac softem (easus recovery calkiem dobrze dziala)
3. Jesli dysk nie jest w ogole rozpoznawany przez BIOS kompa (jak to sprawdzic to za moment) to jest mala szansa ze uda sie naprawic i zalezy ona od typu awarii. Takie sa 3:
- padla elektronika glowna - da sie ja wymienic (o tym jak za chwile)
- padla elektronika sterujaca wewnetrzna (o ile dysk takowa posiada) - nie do naprawy w warunkach domowych
- padl silniczek krokowy lub naped dysku - nie do naprawy w warunkach domowych.

Oczywiscie wszystko powyzsze tyczy sie tylko i wylacznie dyskow talerzowych - jesli to SSD to jest po temacie.

Teraz wracamy do sytuacji nr 3 i podsytuacji 1 czyli da sie naprawic:
W pierwszej kolejnosci trzeba ustalic czy uszkodzona jest ktorakolwiek elektronika. Najlatwiej otworzyc obudowe dysku zew., wypiac faktyczny dysk z niej i podlaczyc bezposrednio do PC-ta. Jesli podczas startu BIOS nie rozpoznaje dysku, w ogole go nie widac to znaczy ze na 99,9% jebnieta jest ktoras elektronika. Niestety nie da sie jasno stwierdzic ktora, wiec wymiana elektroniki ma 50% szans powodzenia, ale koszt naprawy moze oscylowac w okolicach max 100zl wiec moze warto zaryzykowac?

Co do wymiany elektroniki glownej. Kazdy dysk od spodu ma plytke drukowana ktora da sie najzwyczajniej w swiecie odkrecic i to ja sie wymienia. Problem polega na doborze zastepczej, bo trzeba sie niestety wstrzelic ze wszystkimi parametrami. Jak to zrobic?
Bierzesz takowy dysk i patrzysz na etykiete naklejona od gory. Masz na niej podane takie informacje jak: dokladny model (wrac z odmiana), oraz wersje firmware'u jaka zostala na niego wrzucona. Wchodzisz na allegro i szukasz dysku o identycznych parametrach. Najlepiej tez uszkodzonego ale w sposob mechaniczny (bad sectory, walnieta glowica, ujebany silniczek, etc). Wykrecasz elektronike z kupionego zlomka wkrecasz w swoj i modlisz sie zeby wystartowal :D
ObrazekObrazekObrazekObrazek
Sarlack
Generał
Generał

Postprzez Sarlack » 10 cze 2021, o 21:04

Jesli masz jakies pytania wal smialo na PM z checia pomoge
Sarlack
Generał
Generał

Postprzez Jonny » 10 cze 2021, o 21:42

Sarlack napisał(a):Co do wymiany elektroniki glownej. Kazdy dysk od spodu ma plytke drukowana ktora da sie najzwyczajniej w swiecie odkrecic i to ja sie wymienia. Problem polega na doborze zastepczej, bo trzeba sie niestety wstrzelic ze wszystkimi parametrami. Jak to zrobic?
Bierzesz takowy dysk i patrzysz na etykiete naklejona od gory. Masz na niej podane takie informacje jak: dokladny model (wrac z odmiana), oraz wersje firmware'u jaka zostala na niego wrzucona. Wchodzisz na allegro i szukasz dysku o identycznych parametrach. Najlepiej tez uszkodzonego ale w sposob mechaniczny (bad sectory, walnieta glowica, ujebany silniczek, etc). Wykrecasz elektronike z kupionego zlomka wkrecasz w swoj i modlisz sie zeby wystartowal :D

Osobiście nie polecam samemu otwierać dysku. Otworzyłem sam 2 dyski w swoim życiu i mimo żadnej ingerencji w to co jest w środku dysk umierał. Jest to w chuj ryzykowne albo ja po prostu miałem pecha. No chyba ze w tym dysku da sie zmienic elektronike bez odsłaniania tarcz.
Jonny
St Sierżant Sztabowy
St Sierżant Sztabowy

Postprzez McChicken » 10 cze 2021, o 22:24

Sarlack napisał(a):Oczywiscie wszystko powyzsze tyczy sie tylko i wylacznie dyskow talerzowych - jesli to SSD to jest po temacie.

Padł mi dysk SSD ostatnio, serwis wycenił wstępnie koszt odzyskania danych na 5k PLN.
ObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazekObrazek
McChicken
Sierżant
Sierżant
Helicopters DLCJets DLCApex DLCContact DLCGlobal Mobilization DLCS.O.G. Prairie Fire DLC

Postprzez Sarlack » 10 cze 2021, o 22:35

Jonny napisał(a):Osobiście nie polecam samemu otwierać dysku. Otworzyłem sam 2 dyski w swoim życiu i mimo żadnej ingerencji w to co jest w środku dysk umierał. Jest to w chuj ryzykowne albo ja po prostu miałem pecha. No chyba ze w tym dysku da sie zmienic elektronike bez odsłaniania tarcz.

A czyta kolega ze zrozumieniem?:
"Najlatwiej otworzyc obudowe dysku zew." czyli plastikowa obudowe - obudowe, w ktorej siedzi faktycznie zwykly dysk HDD
"Kazdy dysk od spodu ma plytke drukowana ktora da sie najzwyczajniej w swiecie odkrecic i to ja sie wymienia." kto tu mowi o otwieraniu samego dysku? odkreca sie ja z zewnatrz (2 max 3 srubki).
A przy okazji - skoro "otwierales dyski" (choc nie do konca rozumiem co ci strzelilo do glowy zeby to robic, no chyba, ze chciales zobaczyc jak wyglada w srodku ;p) to dziwie sie, ze nie wiesz o tym ze elektronika glowna jest przykrecona do obudowy dysku.

McChicken napisał(a):
Padł mi dysk SSD ostatnio, serwis wycenił wstępnie koszt odzyskania danych na 5k PLN.

Tak SSD firmy zajmujace sie odzyskiem czasami sa w stanie odzyskac, ale to wymaga sprzetu i w chuj wiedzy elektronicznej, bo polega to na wyciaganiu danych z poszczegolnych scalakow. koszt chory.
Sarlack
Generał
Generał

Postprzez Jonny » 10 cze 2021, o 23:24

Sarlack napisał(a):A czyta kolega ze zrozumieniem?:

Jonny napisał(a):No chyba ze w tym dysku da sie zmienic elektronike bez odsłaniania tarcz.

Otwierałem dyski dawno i nie mam teraz jednego pod ręką żeby zobaczyć jak to dokładnie wyglądało dlatego to dopisałem ;)
Jonny
St Sierżant Sztabowy
St Sierżant Sztabowy

Postprzez Sarlack » 11 cze 2021, o 08:34

nie spotkalem jeszcze dysku (talerzoweg), w ktorym nie da sie tego zrobic. Kazdy ma glowna elektronike na zewnatrz obudowy. Niektore jednak dyski maja wewnatrz drugi uklad, ktory jest nie wymienialny w warunkach domowych, ale to opisywalem jako sytuacje 3.2.
Tylko takie bardzo antyczne dyski z poczatku lat 90 mialy te elektroniki lutowane, wszystkie mlodsze modele maja po prostu plytke drukowana polozona na stykach obudowy i przykrecona na 2-4 srubki.

Temat jest mi o tyle znany, ze odzyskalem w ten sposob kilkanascie dyskow podczas pracy na serwisie, a i swoj prywatny dysk kiedys w ten sposob uratowalem (choc na elektronike na allegro polowalem prawie rok).
Sam proces wymiany jest dziecinnie prosty, problem polega tylko na upewnieniu sie, ze to faktycznie elektronika umarla i dobraniu odpowiedniego zastepstwa.

A tutaj pierwszy z brzegu screen dla zobrazowania o czym mowimy, zeby uniknac niedomowien :) chodzi o to zielone :D
Obrazek
Sarlack
Generał
Generał

Postprzez R4KET » 11 cze 2021, o 14:56

Sam również polowałem na elektronikę do mojego WD i po paru miesiącach trafiłem odpowiednią sztukę - plug & play jak Sarlack mówi.
R4KET
Plutonowy
Plutonowy

Następna strona

Powrót do Pomoc techniczna